Většina lidí by měla brát tři základní suplementy, aby zlepšili regeneraci, maximalizovali výkon a optimalizovali svoje zdraví. V předchozích článcích se v PurePharma blogu zaměřili na to, proč byste měli suplementovat vitamínem D a k čemu to povede, když budete mít nedostatek hořčíku (tyto články vám dodám i zde na czechbeast.cz). Tento článek se zaměřuje na třetí zásadní lidský suplement – rybí tuk.

Pokud nejíte pravidelně ryby, které byly chyceny a ne vypěstovány a navíc ty druhy, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, protizánětlivé potraviny nebo tuny zeleniny, dost pravděpodobně potřebujete suplementovat kvalitním rybím tukem. Proč rybí tuk? Zde je několik účinků, které z vás udělají lepší a zdravější lidskou bytost.

Nízká hladina tuků znamená slabý výkon.

Naštěstí dny, kdy nám byla předkládána mylná teorie o “nízkotučné dietě”, pomalu, ale jistě mizí v nedohlednu a vítězí fakta a biochemie, která tvrdí, že naopak zdravé tuky ve stravě jsou zásadní jak pro zdraví, tak i výkon.

Hlavním důvodem, proč se doporučuje konzumace tuků, je fakt, že jsou zásadní pro optimální buněčnou strukturu. Představte si buňku ve vašem těle jako plážový míč. Vnější vrstva je tvořena lipidovou(lipidy=tuky) dvojvrstvou, která  je základním stavebním prvkem membrán buněk a organel a odehrává se zde řada dějů, které určují, co bude buňka dělat nebo co řekne ostatním buňkám aby dělali. Pokud jíte “low-fat” nebo i nekvalitní zdroje tuků, tak ten míč bude vypadat jako zmačkané noviny. Když jsou vaše buňky zmačkané, tak je mnoho receptorů schovaných ve skulinách a buňka nedostane zprávu, že má něco udělat, což v konečném důsledku vede ke špatné regeneraci.

TIP: Ujistěte se, že váš fish oil je získáván z malých ryb(ančovičky a sardinky), aby se zamezilo kontaminaci těžkými kovy.

Power Gears Czech Beast Challenge Finals Progenex PurePharma

Když cvičíte, tak ničíte buňky, aby následně při regeneraci vznikaly nové nebo se opravovaly ty staré. Mohl bych vypíchnout mnoho článků, které objasňují regeneraci, ale to si nechám na příště. Tvorba nových svalových buněk po tréninku je zásadní. Pokud kvalita signálů přicházejících z buněk i samotné buňky nejsou v dobrém stavu, tak regenerace trpí a výkon utrpí také. Berte fish oil a nafoukněte vaše míče.

Rovnováha mastných kyselin a zánět.

Jeden z nejdůležitějších faktů o suplementaci rybím tukem je rovnováha mezi omega-6 a omega-3 mastnými kyselinami. Omega-6 mastné kyseliny jsou pro organizmus důležité, ale v dnešní stravě jich přijímáme příliš mnoho ve srovnání s omega-3. Abyste dosáhli zdravého prostředí ve vašich tkáních, je třeba zajistit poměr omega-6:omega-3 co nejblíže 1:1. Běžný Evropan dosahuje poměru až 1:30. Oba druhy mastných kyselin jsou důležité, ale omega-6 jsou v tomto poměru toxické a omega-3 působí protizánětlivě. Je velice pravděpodobné, že přijímáte víc omega-6 než si uvědomujete. Z tohoto důvodu se nedoporučuje konzumace masa ze zvířat krmených obilím. Pokud žijete v horách a konzumujete často ryby, tak pak jste pravděpodobně v pohodě, ale jinak byste měli uvážit kvalitní fish oil k vyvážení poměru omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Jak tento poměr ovlivňuje zánět? Nerovnováha mimo jiné poškozuje již zmíněnou lipidovou dvojvrstvu buněk.

TIP: uchovávejte svůj rybí tuk v chladničce, abyste zamezili oxidaci.

“Mozková šťáva”

Eikosapentaenová a dokosahexaenová kyselina(EPA a DHA) jsou ty hlavní složky mastných kyselin, o které se musíte zajímat, když si vybíráte svůj rybí tuk. Hodnoty těchto zásadních kyselin jsou mnohem vyšší u kvalitních produktů a jsou hlavními mastnými kyselinami, které mozek potřebuje pro rozvoj kognitivních funkcí, učení, neourogeneze, synaptogeneze a dalším funkcím a také ve starším věku zamezuje vzniku demence. EPA a DHA jsou také nezbytné pro malé děti a plod pro svoji roli ve formování nervové soustavy.

TIP: pokud je váš fish oil otevřený více než měsíc, konzumujte ho s vitamínem E a tím zmírníte ničivé důsledky oxidace.

PurePharma O3

Cílem nás všech je pohybovat se lépe, což věřím, že platí, pak je naším úkolem zajistit správnou funkci nervové soustavy. Vaše tělo je jako hardware a nervová soustava jako software pro zajištění funkcí. Vysoce kvalitní rybí tuk pomáhá vašemu softwaru tím, že ho zásobuje mastnými kyselinami a tím zajišťuje jeho obnovu a vznik nervových spojení.

Pokud je pro vás zlepšení regenerace, protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na nervovou soustavu a mozek málo, zde jsou některé další pozitivní účinky rybího tuku.

Takto bych mohl pokračovat dál a dál, ale to není nutné. Fish oil se zdá být něco jako zázračný lektvar, který pomáhá s širokým spektrem velmi závažných zdravotních problémů a životních funkcí.

zdroj PurePharma, Dr.Anthony Gustin