Grapefruit byl poprvé objeven na ostrově Barbados v Karibském moři, odkud byl odvezen do Ameriky. Jedná se o křížence jamajské odrůdy pomeranče (Citrus sinensis) a indonéského pomela (C. maxima). Grep se pak pěstoval jako okrasná rostlina, jako ovoce je však populární až od 19. století. Dnes známe čtyři barevné formy: bílý, žlutý, růžový a červený.

Tento citrusový plod je doslova nacpaný vitamínem C, B1 a K. Z tohoto důvodu zvyšuje grep obranyschopnost našeho organismu a krevního oběhu, úspěšně snižuje hladinu cholesterolu v krvi a jeho častá konzumace snižuje riziko rakoviny plic a žaludku.


 Přesto všechno se lidé ušklíbnou nad tímto druhem citrusu, protože když už se vám ho zdárně podaří oloupat, čeká na vás ,,odměna,, v podobě hořké dužiny, kterou následně vypeckujete- kdo by taky dobrovolně jedl grepové pecky :-)


Pojďme se ale podívat na tyto grapefruitová jadérka

Z grapefruitových jadérek se získává extrakt, který má velmi všestranné účinky. Je důležitým pomocníkem proti původcům řady infekcí, které nás ohrožují - proti virům, bakteriím nebo plísním (mykózám). Uvádí, že tento výtažek je jednou z nejsilnějších přírodních látek, který působí proti infekcím.

 

Má antiseptické, antibakteriální, dezinfekční a antifungicidní působení a tím pomáhá předcházet nachlazení, virózám nebo různým zánětům. Extrakt z jadérek obsahuje flavonoidy a je velmi silný antioxidant (pomáhá v boji proti volným radikálům). Je důležité uvést, že se zjistilo, že jako antioxidant je padesátkrát účinnější než vitamin E a dvacetkrát účinnější než vitamin C. Za základem úspěchu výtažku je vysoký obsah bioflavonoidů, zjistil v roce 1980 nositel Einsteinovy ceny Jacob Harich.

 

V čem pomáhají?

          -posílení stěny cév,

          -brání shlukování krevních destiček a vzniku krevních sraženin,

          -zlepšuje trávení, pročišťuje organismus,

          -zlepšuje krevní oběh a odolnost sliznic,

          -podílejí se na ničení bakterie Helicobacter pylori, která je častou příčinou vzniku vředů související často s rakovinou žaludku,

          -některé gynekologické problémy, hlavně výtoky,

          -příznivě působí při cévních potížích způsobených oslabenými stěnami cév; dokonce i na křečové žíly, či hemeroidy,

          -zahání nadměrnou chuť na sladké,

          -pomáhá po již prodělané borelióze,

          -na rozdíl od antibiotik v podobě léků nerozházejí trávení, protože jsou velmi šetrné k střevní mikroflóře

 

Výtažek z grapefruitových jadérek má celou řadu dalších, často nečekaných vlastností. V Jižní Americe jím postřikují obilí, ovoce i zeleninu a tak prodlužují jejich trvanlivost. V kosmetickém průmyslu se někdy používá k prodloužení použitelnosti přípravku a ke zvýšení jeho účinnosti. Některé prádelny v USA extrakt přidávají do pracích a čisticích prostředků.

Tento extrakt z jader lze užívat jak vnitřně tak zevně. 


Doplňky s grapefruitovým extraktem můžete nalézt v naší nabídce- řada GrepofitFlavocel s obsahem grepové silice, případně Drags Imun, který příznivě působí při respiračních, chřipkových a horečnatých onemocněních, a u dalších infekčních chorob, urologických nebo gynekologických. Osvědčil se u cestovatelských i infekčních průjmů.


Interakce

Jelikož se jedná o doplněk stravy, je vhodné konzultovat kombinaci s léky s lékařem. Kombinace některých léků s grapefruitem totiž může vést k závažným nežádoucím účinkům. Nežádoucí účinky jsou různé a závisí na typu preparátu. Například lék proti vysokému krevního tlaku felodipin může při kombinaci s grepy vést k příliš velkému snížení tlaku krve. Nežádoucí účinky může mít grapefruitová šťáva také v kombinaci s některými léky proti rakovině, imunosupresivy, antidepresivy, s léků užívanými při vředové nemoci žaludku nebo při onemocněních prostaty
Zdroj: 
wikipedia, PharmDr.Tomáš Arndt